افزونه پارسی دیت را نصب کنید Saturday, 13 July , 2024
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

زمان اقدام و برنامه عملیاتی برای رسیدن به اتحادیه‌ کشورهای اسلامی است

  • کد خبر : 1642
  • 09 آگوست 2023 - 15:16
زمان اقدام و برنامه عملیاتی برای رسیدن به اتحادیه‌ کشورهای اسلامی است
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تدوین برنامه‌ای برای رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی گفت: در حال حاضر زمان اقدام و برنامه عملیاتی برای رسیدن به این اتحادیه است.

به گزارش فاطر ۲۴:  حجت‌الاسلام حمید شهریاری روز چهارشنبه در سومین اجلاس منطقه‌ای وحدت اسلامی در ارومیه افزود: می‌تواند اتحادیه ای در جهان اسلام شکل بگیرد البته اگر پرهیز از تفرقه، همکاری و هم افزایی جهان اسلام را در دستور کار قرار دهیم.

 

وی اضافه کرد: کتابچه‌ مربوط به این موارد و لایه‌های مختلف رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی به بزرگان جهان اسلام ارسال شده و از آنها نظرخواهی شده است.

 

به گفته وی، البته برای رسیدن به این امر باید بدانیم که چگونه می‌توانیم باعث شویم که عموم مردم مطالبه کننده وحدت باشند.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر لزوم تبدیل رویه جنگ و ترور و تکفیر به همکاری و هم افزایی ادامه داد: ما نقایص و کاستی‌هایی درون جامعه اسلامی داریم که دشمن روی آنها بهره برداری و پروژه تفرقه و تضعیف ملل اسلامی را دنبال می‌کند.

 

حجت‌الاسلام شهریاری اظهار کرد: این نقیصه مهم افراطی گری است که البته اختصاص به یک مذهب ندارد و در مقابله با همین امر بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید از شیعه انگلیسی و اهل سنت آمریکایی جلوگیری کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه ظهور داعش نشان داد که نتوانستیم‌ از این افراطی گری پیشگیری کنیم، یادآور شد: هرچند به برکت خون شهدا، داعش و افراطی گری اعضای آن به شکست نزدیک و مضمحل شد.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که ایمان به خدا و تعهد به پیامبر و سنت ایشان و اهل بیت (ع) برای ایمان کافی است.

 

وی با بیان اینکه یک نوع رقابتی بین کشورهای اسلامی وجود دارد که داعیه دار راهبری جهان اسلام باشند و این امر هم یک نوع مشکل در جهان اسلام است، گفت: باید به این مشکل فایق بیاییم که در این خصوص اقدامات خوبی از سوی دولت سیزدهم شکل گرفته و دولت آیت الله رییسی به این سمت رفته که حسن ارتباط را با کشورهای اسلامی دنبال می‌کنیم تا تهدیدها تبدیل به همکاری شود که این فرصت بسیار مغتنم است.

 

حجت‌الاسلام شهریاری اظهار کرد: من در این خصوص هرکس از جهان اسلام را ملاقات کردم، از بهبود روابط بین کشورهای اسلامی ابراز خشنودی کرد که این امر بسیار مهم است.

 

وی با تاکید بر اینکه اسلام متعهد به وطن است و با ملی گرایی مشکلی ندارد، ادامه داد: این ملی گرایی جایی ممنوع می شود که به اخراج مسلمانان از وطن شود و حتی مجوز قتال در اسلام داده شده است؛ به همین خاطر ما مسلمانان با اسراییل جنگ داریم ومجوز این جنگ را هم داریم بخاطر اینکه آنها مسلمانان را از وطن خود اخراج کرده‌اند.

 

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که نباید این ملی گرایی منجر به ظلم شود ولی اگر منجر به پیشرفت جهان اسلام شود، مشکلی ندارد.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: توهین به مقدسات همدیگر یک‌مشکل دیگر است که برای جلوگیری از این امر نیز رهبر انقلاب فتوا دادند و توهین به مقدسات اهل سنت را حرام اعلام فرمودند.

 

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری همچنین با اشاره به اینکه یک دشمن بیرونی هم داریم، افزود: رقیب اصلی ما در بیرون جهان اسلام، لیبرالیسم است که آزادی را بالاترین ارزش می‌داند و اجازه می دهند که همجنس گرایی، بی‌حجابی، فرد – زندگی و فرد – حیوان، سبک زندگی می داند و تشویق می‌کند.

 

وی با بیان اینکه اسلام آزادی را قبول دارد به شرطی که در داخل حدود الهی باشد، اضافه کرد: البته دشمنان اسلام سبک زندگی خود را بدون حد، در بستر موبایل گسترش می دهد که باید با گسترش مفاهیم اسلامی در مقا

بل این تلاش دشمن بایستیم.

 

سومین اجلاس منطقه‌ای کنفرانس اسلامی با حضور یک هزار و ۷۰۰ مهمان از کشورهای همسایه و داخل کشور در ارومیه در حال برگزاری است.

 

مهمانانی از کشورهای روسیه، گرجستان، ترکیه، عراق و سوریه در این اجلاس حضور دارند.

 

هدف از برگزاری اجلاس وحدت اسلامی، ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان، همفکری علما و دانشمندان جهت تقریب دیدگاه‌های علمی و فرهنگی آنان و نیز بررسی و ارائه راهکارهای عملی جهت دستیابی به وحدت و تشکیل امت واحده در جهان اسلام و حل مسایل و مشکلات مسلمانان و ارائه راه‌کارهای مناسب در این خصوص است.

 

لینک کوتاه : https://fater24.ir/?p=1642

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

lll